Electric Wheelchairs

  1. Home Page
  2. Electric Wheelchairs
Filter
Range / BatteryReset
Seat Area WidthReset
FoldingReset
ColorReset
Frame ColorReset
Filter

Elektrikli Tekerlekli Sandalyelerin Ayırt Edici Özellikleri

Elektrikli tekerlekli sandalyeler , artan hareket kabiliyeti elde etmesi gereken insanlara yardımcı olacak en önemli icatlardan biridir . Hareketli tekerlekli sandalyeler , engelli insanların hayatlarını yardıma ihtiyaç duymadan yaşamalarına izin vermenin anahtarıdır. İhtiyacı olan insanlar bu hayat kurtaran cihazlarla bağımsız bir şekilde yaşayabilir.

Elektrikli tekerlekli sandalye modelleri çok çeşitlidir. Bu elektrikli tekerlekli sandalyeler , onlara büyük ölçüde ihtiyaç duyan insanlara fayda sağlıyor. Bu nedenle en ideal şekilde özürlü veya hasta insanların yararına çalışmaya alışmaları daha iyidir.

Nasıl Sınıflandırılır

Electric wheelchairs are classified as front-wheel powered, mid-wheel powered, or rear wheel powered. Other than the technical features, distinctive features of an electric wheelchair bring a difference to these products.

Choosing a wheelchair that is suitable for the individual needs is essential when one needs an electric wheelchair. In this writing, we have gathered information about the best features you can find in an electric wheelchair. Here, you can see what kind of options you have when it comes to the models in the market.

What Features Does Electric Wheelchair Have?

Remote Control

The remote control may come in handy to increase mobility. With a useful remote control, electric wheelchairs are much more comfortable to be able to travel with. IQ-7000 Remote Control Electric Wheelchair lets you transport your wheelchair with ease thanks to its innovative system that is supported by remote control.

Foldable Structure

One of the most important things that create the multifunctionality of a wheelchair is its foldable structure. Most of the time one may need to settle the wheelchair in a corner or somewhere when not using it. To be able to fold the wheelchair, creates a good advantage in terms of space-saving. Patriot-11 Foldable Electric Wheelchair has an all-new design that lets you easily carry the electric wheelchair around with its foldable structure.

Long Range

Ne kadar seyahat etmek istediğiniz tekerlekli sandalye seçiminizi etkiler. Bu nedenle, uzun mesafeler seyahat etmek istiyorsanız ve ihtiyacınız varsa, Patriot-12 Uzun Menzilli Elektrikli Tekerlekli Sandalye gibi uzun menzilli bir tekerlekli sandalye seçmelisiniz. Bu sayede dilediğiniz yere gidebilirsiniz ve tekerlekli sandalyeniz yine yıpranmayacaktır.

Hafif Yapı

Tekerlekli sandalyenizi taşımanız gerektiğinde, taşıması kolay bir tekerlekli sandalyeye sahip olmak işe yarar. Diğer tüm kullanışlı ayırt edici özelliklerin yanı sıra, hafif bir modelin kullanımı ve taşınması kolaydır.

https://newworldmobility.com/ 

Menu